Ważne komunikaty
znajomego:
Powiadom znajomego:
Informujemy, że w związku z otrzymanym pismem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (RZGW we Wrocławiu, Zarząd Zlewni w Lwówku Śląskim) z dnia 8 czerwca br., na „Stawach Ptaszyńskich” (gmina Jelenia Góra, obręb Sobieszów II: dz. nr 1/3 oraz 1/8) obowiązuje całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb. PGW Wody Polskie stwierdziły, iż ,,procedury gospodarowania mieniem Skarbu Państwa będącym we władaniu PGW WP nie przewidują możliwości udostępniania tego rodzaju obiektów do amatorskiego połowu ryb. Wobec tego Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nie wydaje zezwoleń na wędkowanie.” Przypominamy, że „Stawy Ptaszyńskie” już od blisko dekady nie są użytkowane przez Okręg PZW w Jeleniej Górze. Nasza umowa dzierżawy zawarta z Agencją Nieruchomości Rolnych (obecny KOWR) wygasła z dniem 31.12.2012 r., gdyż przedmiotowe nieruchomości zostały wówczas przekazane w trwały zarząd na rzecz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (obecne Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW we Wrocławiu). Okręg podejmował usilne starania w kierunku ponownego wydzierżawienia stawów, jednakże wciąż otrzymywaliśmy odmowę od RZGW. W 2018 roku PGW Wody Polskie jako oficjalny powód braku możliwości zawarcia umowy dzierżawy podały: „stan prawny przedmiotowych działek wymaga regulacji”.
Rzecznik prasowy Okręgu
Paweł Kłobucki
Przypominamy, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami, z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby w wieku do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce (te osoby oczywiście mogą być członkami PZW, mimo że nie posiadają karty wędkarskiej). W związku z powyższym apelujemy do komisji egzaminacyjnych funkcjonujących przy naszych kołach PZW, aby w przypadku tych osób nie przeprowadzać egzaminów na kartę wędkarską! Komisje egzaminacyjne PZW przeprowadzają egzaminy na kartę wędkarską, ze znajomości aktualnej ustawy o rybactwie śródlądowym oraz aktów wykonawczych do tej ustawy (szczególnie ważne jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r., z późniejszymi zmianami, w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie). Komisje egzaminacyjne nie są powołane do przeprowadzania „egzaminów kandydackich do PZW” oraz egzaminów ze znajomości zasad uprawiania amatorskiego połowu ryb w wodach Okręgu. Komisje egzaminacyjne wydają zaświadczenia potwierdzające pozytywny wynik tego egzaminu, na podstawie których starostwo lub urząd miasta, właściwe ze względu na miejsce stałego zamieszkania, wydają kartę wędkarską. Warto podkreślić, iż karty wędkarskie wydane przed dniem 1 lutego 1997 r. utraciły swą ważność, więc koniecznym jest wyrobienie w urzędzie nowego dokumentu.
Rzecznik prasowy Okręgu
Paweł Kłobucki
Informujemy, że w środę 23 marca br. w biurze ZO PZW w Jeleniej Górze odbyła się kontrola przestrzegania przez Okręg – jako uprawnionego do rybactwa – postanowień umów oddania obwodów rybackich w użytkowanie. Kontrola prowadzona była z ramienia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Obejmowała ona wszystkie elementy wpływające na kształt prowadzonej przez Okręg gospodarki rybackiej w trzech obwodach rybackich: X.1. Obwód rybacki rzeki Nysa Łużycka nr 1, X.2. Obwód rybacki rzeki Nysa Łużycka nr 2 oraz VI.1. Obwód rybacki rzeki Kaczawa nr 1. W wyniku kontroli stwierdzono, że Okręg PZW w Jeleniej Górze prawidłowo realizuje wszystkie działania z zakresu racjonalnej gospodarki rybackiej oraz wywiązuje się ze wszystkich obowiązków określonych w umowach oddania w użytkowanie obwodów rybackich, zawartych z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. PGW Wody Polskie nie wydały żadnego zalecenia pokontrolnego. Oznacza to, że Okręg należycie realizuje ciążące na nim obowiązki wynikające z zawartych umów, spełniając wysokie standardy wymagań gospodarki rybackiej.
Informujemy, że w okresie luty-kwiecień br. Marszałek Województwa Dolnośląskiego przeprowadził procedurę oceny prowadzonej przez Okręg gospodarki rybackiej. Przedmiotowe kontrole objęły następujące obwody rybackie: IX.9. rzeki Kwisa nr 1, IX.10. rzeki Kwisa nr 2, IX.11. rzeki Kwisa nr 3 oraz IX.13. rzeki Czerna Wielka nr 1. We wszystkich przypadkach zostały wydane oceny pozytywne. Marszałek uznał, że prowadzona przez Okręg gospodarka rybacka jest racjonalna czyli zgodna z obowiązującymi przepisami, w tym m.in. z założeniami operatów rybackich. Ocena dokonywana przez Marszałka stanowi standardową procedurę, która prowadzona jest w odniesieniu do wszystkich obwodów rybackich, z częstotliwością co najmniej raz na 5 lat. Ocenie podlega każdy element, wpływający na kształt gospodarki rybackiej, a zwłaszcza: zarybienia, odłowy tarlaków, odłowy dwulatków pstrąga potokowego, połowy kontrolne oraz działania z zakresu ochrony wód.
UWAGA NA LÓD !!!
FILM BEZPIECZNE WĘDKOWANIE NA LODZIE
Przypominamy organizatorom zawodów wędkarskich, że minimalna grubość pokrywy lodowej pozwalająca na organizację zawodów musi wynosić minimum 15 cm na całym obszarze zawodów.
W dniu 30 października 2019 r. ukazało się ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2019/1838, ustalające uprawnienia do połowów na 2020 rok w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb w Morzu Bałtyckim oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/124 w odniesieniu do uprawnień do połowów w innych wodach.
Wprowadzony przez Komisję Europejską zakaz obejmuje wszystkie statki rybackie i ma zastosowane na tych obszarach Morza Bałtyckiego, gdzie występuje największa część tego stada, \"z wyjątkiem pewnych, określonych odstępstw\".
Artykuł 7 rozporządzenia zawiera następujące zapisy:
Środki dotyczące połowów rekreacyjnych (wędkarskich) dorsza atlantyckiego w podrejonach ICES 22–26
1.W ramach połowów rekreacyjnych w podrejonach ICES 22 i 23 oraz w podrejonie ICES 24 w odległości do sześciu mil morskich mierzonych od linii podstawowych zatrzymywać można nie więcej niż pięć osobników dorsza atlantyckiego dziennie na rybaka.
2.Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 w podrejonach ICES 22 i 23 oraz w podrejonie ICES 24 w odległości do sześciu mil morskich mierzonych od linii podstawowych w okresie od dnia 1 lutego do dnia 31 marca 2020 r. zatrzymywać można nie więcej niż dwa osobniki dorsza atlantyckiego dziennie na rybaka.
3.Rekreacyjne połowy dorsza atlantyckiego są zabronione w podrejonie ICES 24 w odległości powyżej sześciu mil morskich mierzonych od linii podstawowych oraz w podrejonach ICES 25 i 26.
4.Ust. 1, 2 i 3 pozostają bez uszczerbku dla bardziej rygorystycznych środków krajowych.
Co to oznacza dla nas wędkarzy? Otóż w 2020 r. wędkarze będą mogli poławiać dorsze w Polsce tylko na zachód od południka 15, przebiegającego między Rewalem i Trzęsaczem (w podrejonie ICES 24). Można będzie łowić tylko w odległości do 6 mil od linii brzegowej, a w okresie ochronnym, tj. luty-marzec: limit wyniesie 2 szt., w pozostałych miesiącach - 5 szt.
Źródło: Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego - O. Zamiejscowy w Szczecinie - https://www.facebook.com/pg/oirmszczecin/posts/
Menu
-
Wróć do Ochrona i zagospodarowanie wód -
Ochrona i zagospodarowanie wód -
Zasady amatorskiego połowu ryb -
Wykaz wód -
Informator WÓD KRAINY PSTRĄGA I LIPIENIA -
Zarybianie wód -
Regulamin Komisji -
Społeczna Straż Rybacka -
Ważne komunikaty -
Analizy rejestrów połowów wędkarskich -
Zbiornik Balaton (1320) - łowisko "Złów i wypuść"